
Ustav Italijanske Republike je zasnovan na sledećim vrednostima:
- Tolerancija. Sposobnost da živimo u miru s ljudima koji imaju drugačija verovanja i ponašanja od naših.
- Sloboda. Sposobnost da samostalno izražavamo naše mišljenje, radimo i odlučujemo o našim izborma.
- Etika. Skup moralnih vrednosti koje nas približavaju idealima pravde, bratstva i solidarnosti.
- Rad. Instrument koji nas podučava zajedničkom životu, oblikovanju karaktera, altruizmu i poštovanju zakona.
- Bratstvo. Trajni i konstantan odnos zasnovan na ljubavi i solidarnosti jednak bratskom dobročinstvu. Davanje prednosti svemu onome što ujedinjuje ljudska bića na štetu ličnih razlika.
Simboli Italije
Zastava Republike Italije

Prva verzija nastala je 1796. kao vojna zastava u okviru Napoleonove vojske, kada je plava boja francuske zastave zamenjena zelenom – bojom uniformi milanske građanske garde koja je bila simbol volontera koji su se borili za Italiju (a možda je u pitanju i zeleni pejzaž). Kroz vreme doživljavala je razne promene i poništavanja da bi 1861. postala zastava Kraljevine Italije, a svoju konačnu formu je dobila proglašavanjem Republike 1946.
Himna

10 septembra 1847 Gofredo Mameli je napisao a Mikele Novaro u novembru iste godine komponovao “Pesmu Italijana” koja je prvi put izvedena u Đenovi za vreme jednog narodnog praznika. Za kratko vreme postala je simbol borbe za nezavisnost i ujedinjenje Italije, i raširila se za vreme i nakon pobuna 1848. Savet ministara 12 oktobra 1946, kojim je predsedavao Alčide De Gasperi, je odobrio Mamelijevu himnu kao nacionalnu himnu Republike Italije. 23 novembra 2012 Zakon br. 222 određuje da se kao “Dan nacionalnog ujedinjenja, Ustava, himne i zastave” proslavlja 17 marta svake godine, kao dan proglašenja ujedinjenja Italije.
Grb

Karakterišu ga tri elementa: zvezda, zupčanik i grane masline i hrasta.
Zvezda je oduvek bila simbol Italije. Bila je prisutna u ikonografiji nacionalnog pokreta za ujedinjenje Italije – Rizordžimento, Kraljevine Italije od 1870. do 1890. Potom je označavala i prvo republičko priznanje obnove, Zvezdu Italijanske Solidarnosti i još uvek danas predstavlja članstvo u oružanim snagama Italije.
Zupčanik je simbol rada, kako je nevedeno u prvom članu Ustava: “Italija je demokratska Republika zasnovana na radu.”
Grana masline sa leve strane simbol je narodne volje za mirom, kako u smislu nacionalne sloge tako i međunarodnog bratstva. Grana hrasta sa desne strane je oličenje snage i dostojanstva italijanskog naroda. A takođe izraz su tipičnih vrsta drveća na njihovom podneblju.
Predsednička zastava

U sebi sadrži boje italijanske zastave – crvenu, belu i zelenu kao i zlatni grb. Uvodi novu boju – plavu koja je simbol oružanih snaga Italije na čijem čelu je predsednik Republike. Ona verno prati predsednika gde god on ide, prisutna je na prevoznim sredstvima: automobilima, brodovima, avionima, u salama gde drži govore, istaknuta na prefekturama kada ide u posetu gradovima.